Charakterystyka konstrukcji ogrodu zimowego

Wiedza o konstrukcyjnych tajnikach ogrodów zimowych nie jest powszechnie znana wszystkim projektantom.

Najlepiej zlecać tego typu realizacje autoryzowanym wykonawcom. Niezwykle ważny jest również dobór jak najlepszych materiałów.

Najważniejsze, by ogród zimowy tworzył konstrukcję bezpieczną i trwałą. Jego bryła musi być zaprojektowana, żeby nie zaszkodził jej ciężki, zalegający śnieg oraz bardzo silne podmuchy wiatru. Dach powinien mieć odpowiednie pochylenie, żeby śnieg mógł się z niego swobodnie zsuwać . Do jego wykonania stosuje się zazwyczaj szkło zespolone składające się z szyby niskoemisyjnej oraz bezpiecznej (klejonej). W przypadku rozbicia nie rozpryskuje się ono na drobne kawałki, tylko utrzymuje w swojej ramie, więc nie zrobi krzywdy osobom przebywającym w oranżerii. Profile nośne oranżerii muszą z kolei być tak zamontowane, żeby nie poddawały się wichurom oraz obciążeniu śniegiem. Bardzo istotnym składnikiem dobrze wykonanego ogrodu zimowego jest odpowiednie podłoże, czyli trwały betonowy fundament, koniecznie zbrojony i zaizolowany termicznie .

Gdy ma być zabudowany taras lub balkon, należy najpierw sprawdzić jego wytrzymałość oraz zaprojektować miejsca odprowadzenia wody.

Ściany oraz dach ogrodu zimowego są barierą dla deszczu i chłodnych podmuchów. Muszą być szczelne, aby nie dochodziło do ewentualnych przecieków. Dobre profile wyposażone są w uszczelki i system kanalików do odprowadzania wody.

Unika się wówczas stosowania jakichkolwiek mas silikonowych, które na dłuższą metę nie gwarantują wystarczającej szczelności. Uszczelki znajdują się na krokwiach, rynnie, profilu kalenicowym i na styku ogrodu z murem. Bardzo ważnym elementem konstrukcji ogrodu zimowego jest rynna, dzięki której woda deszczowa jest odprowadzana poza dach i nie spływa po szklanych ścianach.

Konstrukcja ogrodu zimowego musi zagwarantować ciepło w zimowe dni. Materiał, z którego jest wykonany, zarówno szkło jak i profile aluminiowe muszą dobrze izolować wnętrze od warunków panujących wokół domu. Najlepszą propozycją są systemy termoizolowanych profili aluminiowych. Są produkowane specjalnie z myślą o ogrodach zimowych.

Odznaczają się zazwyczaj różnorodną formą i kształtem, a przy tym bardzo bogatą kolorystyką. Do takich profili nieodzowne są zespolone szyby ze szkła niskoemisyjnego. Mają one dobrą izolacyjność termiczną. Najkorzystniejszym źródłem ciepła dla ogrodu zimowego jest wodny lub elektryczny system ogrzewania podłogowego. Montuje się go na zaizolowanej i ocieplonej płycie betonowej. Najlepszą posadzką na ogrzewaną podłogę będzie okładzina z płytek ceramicznych lub kamiennych, ponieważ w najmniejszym stopniu hamuje promieniowanie cieplne. Latem przed tropikalnym klimatem uchronią uchylne okna oraz zewnętrzne rolety ograniczające nasłonecznienie ogrodu. Najprostszym sposobem na zacienienie wnętrza jest bujna roślinność. Gdy trzeba będzie bardziej doświetlić ogród zimowy wystarczy doniczkę przenieść w inne miejsce.