Ochrona antyoblodzeniowa rynien

Ochrona antyoblodzeniowa rynien, rur spustowych i dachów.

Co zrobić, aby zima była bezpieczniejsza i zdecydowanie mniej uciążliwa, a nasze życie stało się odrobinę przyjemniejsze? Wystarczy już teraz przygotować się na jej nadejście.

Z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania z zakresu ochrony antyoblodzeniowej.

Budując lub modernizując nasz dom powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość wykonania kilku istotnych usprawnień: ogrzewanie wjazdu do garażu, podgrzewanie ciągów komunikacyjnych

i schodów oraz tarasów i balkonów czy ochrona antyoblodzeniowa dachów, rynien i rur spustowych. Wszystkie te zabiegi mają jeden cel - poprawe bezpieczeństwa zarówno w domu jak również w pracy. O ile przyjemniej wjechać na wolny od śniegu parking wiedząc, że pełna lodu rynna nie urwie się nam na głowę, na samochód nie spadną sople a brama nie zamarznie i otworzy się bez problemu, bo posiadamy ogrzewanie prowadnicy, po której poruszają się wrota.

ochrona-antyoblodzeniowa-rynien-01 (ochrona-oblodzeniowa-01.jpg)ochrona-antyoblodzeniowa-rynien-02 (ochrona-oblodzeniowa-02.jpg)

Instalacja ogrzewania rynien, rur spustowych, dachów opiera się na zastosowaniu stałooporowych przewodów grzejnych np.: ELEKTRA VCDR, których moc jednostkowa wynosi 20W/m. Dla zabezpieczenia rynien i rur spustowych w zależności od strefy klimatycznej stosujemy system o mocy od 20 do 60 W/m. W wypadku ochrony połaci dachowych i krawędzi dachu moc zainstalowana powinna mieć wartość 200 - 300 W/m2. Przewód odporny jest na promieniowanie UV. ELEKTRA SelfTec to natomiast przewód samoregulujący o mocy jednostkowej 16 W/m przy temperaturze +5°C. Przewód odporny jest na promieniowanie UV.

ochrona-antyoblodzeniowa-rynien-03 (ochrona-oblodzeniowa-03.jpg)

Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych za pomocą specjalnych akcesoriów montażowych, między innymi:

Aby całość działała sprawnie, powinniśmy zastosować system sterowania systemem antyoblodzeniowym. Do wyboru mamy kilka typów termostatów: jedne reagują wyłącznie na zmiany temperatury i sterują małymi instalacjami np.: ELEKTRA ETR 1447, wyposażonego w zewnętrzny czujnik temperatury, urządzenie załącza instalację grzewczą w nastawionym przez użytkownika przedziale temperatur.

Inne z kolei bardziej wyrafinowane, które stosujemy przy większych instalacjach ze względów ekonomicznych np.: ELEKTRA ETOR wyposażone są dodatkowo w czujnik pomiaru temp. i wilgotności gruntu. W tym wypadku instalacja grzejna załączy się gdy łącznie będą spełnione dwa warunki: spadek temperatury i wilgoć sprzyjająca powstaniu oblodzenia.

Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja antyoblodzeniowa zapewni nam maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych - jest przy tym całkowicie bezobsługowa.

Z kolei przewody ELEKTRA FreezeTec® służą do zabezpieczenia przed zamarzaniem rur z wodą. Jest to stałooporowy przewód grzejny ze zintegrowanym na końcu termostatem, działającym w zakresie: +3°C - załączanie; +10°C wyłączanie. Przewód ma 12W/m i jest oferowany w gotowych odcinkach o długości od 2 - 42 m. Przewód zasilający, tak jak przewody samoregulujące ELEKTRA SelfTec® mają hermetyczne zakończenia i wtyczkę połączeniową ułatwiającą montaż. W skład zestawu wchodzi taśma montażowa umożliwiająca samodzielne wykonanie instalacji antyoblodze-niowej.