Planowanie ogrodu zimowego

ankieta - projektowa ogrodu zimowego PDF             ankieta - pytania pomocnicze PDF

Na drodze od pomysłu i projektu do gotowego ogrodu zimowego jest siedem punktów, przez które trzeba przejść. Nie wolno ich zbagatelizować ani o nich zapomnieć. Gdy je zaliczymy z sukcesem, pozostanie nam tylko cieszyć się urokami domowej oranżerii.

Formalności podczas planowanie ogrodu zimowego

Każdy ogród zimowy musi być montowany według projektu. Najwygodniej, gdy będzie budowany jako część nowego domu. Zostanie wówczas zaprojektowany razem z innymi elementami budynku i będzie wraz z nimi stanowił zgraną całość. Jeśli zaś ma być dostawiony do istniejącego domu, to projekt można zamówić w firmie specjalizującej się w budowie ogrodów zimowych. Mając już projekt, trzeba wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę o ile powierzchnia konstrukcji przekracza 25 m2

Fragment prawa budowlanego dotyczący ogrodów zimowych

Budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki

Po jego uzyskaniu przyjdzie czas na podpisanie umowy z wykonawcą. Dokument ten powinien zawierać między innymi pełen koszt usługi, zakres robót, które firma ma wykonać, i termin oddania ogrodu do użytku.

Fundamenty ogrodów zimowych

Ogrody zimowe montuje się na zbrojonych ławach lub płytach fundamentowych z betonu. Te ostatnie są bardzo wygodne, gdyż stanowią jednocześnie niemal gotowy podkład pod posadzkę. Fundamenty ogrodu muszą być oddylatowane od fundamentów domu. Oznacza to, że pomiędzy jednymi i drugimi musi być umieszczona przekładka ze styropianu. Niezwykle istotne jest, aby na fundamentach znalazła się pozioma izolacja przeciwwilgociowa wykonana na przykład z dwóch warstw papy. Ważne też, aby płyta fundamentowa lub betonowa wylewka zrobiona między ławami została ocieplona styropianem. Fundamenty powinny wystawać 15 cm ponad powierzchnię gruntu. Ścianki ogrodu będą wówczas zabezpieczone przed kroplami deszczu rozpryskującymi się o ziemię. Brudna deszczówka zostawiałaby nieestetyczne ślady na czystych szybach.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Aluminiowe profile, które dostarczana budowę producent, są już przycięte na wymiar, a niekiedy nawet częściowo zmontowane. Poszczególne elementy konstrukcji tworzą szkielet. Jest on połączony z fundamentem i ścianami dyblami ze stali. Przestrzeń między ścianami a profilami trzeba później wypełnić pianką poliuretanową. Będzie ona chronić przed utratą ciepła z ogrzewanego wnętrza. Pianka musi być od zewnątrz osłonięta przed działaniem słońca i wilgoci. Ochronę taką zapewni samoprzylepna, rozprężna taśma polipropylenowa, którą trzeba wetknąć w szparę między ścianą i ogrodem.

Szkło i wypełnienia dachu i ścian

Między elementami konstrukcyjnymi montuje się szyby zespolone, które są dostarczane razem z nimi w komplecie. Szyby takie składają się z dwóch tafli szkła. Między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym. Szyby mogą mieć powłokę odbijającą promienie słońca (szkło refleksyjne) lub ograniczające ich przenikanie (antisole) jednak najkorzystniej jest zastosować szkło bezbarwne, ponieważ po to zamawiamy ogród zimowy aby mieć max. dużo światła w dni pochmurne i w okresie zimowym.

Ograniczać dopływ słońca możemy poprzez zastosowanie markiz, rolet, żaluzji oraz zacienianie roślinami które zatrzymają w okresie letnim większość promieni cieplnych.

Oprócz szyb zamocowanych na stałe w ogrodzie zimowym są też otwierane okna oraz drzwi prowadzące na zewnątrz. Musimy te elementy tak umieścić, aby zapewnić w ogrodzie wentylację i dopływ oraz odpływ powietrza. Konstrukcję dachu tworzą profile zwane krokwiami. Ich maksymalna długość może wynieść do 7mb. Między krokwiami montuje się szyby lub płyty komorowe z poliwęglanu – są one jednak mniej trwałe od szyb i przepuszczają mniej światła. Ich zaleta to lekkość oraz odporność na rozbicie.

Rynny i obróbki

Wśród elementów, z których montuje się ogród zimowy, są też rynny i obróbki blacharskie. Obróbki montuje się na styku dachu ze ścianą lub kilkoma ścianami domu. Mają one ochronić te miejsca przed ewentualnymi przeciekami, jakie mogą wystąpić podczas gwałtownych ulew albo w trakcie wiosennych roztopów. Obróbki montuje się również wokół fundamentów. Mają odprowadzać wodę ściekającą po szybach ogrodu zimowego poza jego ściany. Rynny odprowadzają zaś wodę, która spływa z połaci dachu .

Podłoga i ogrzewanie

Gdy ogród zimowy jest już należycie zmontowany, czas pomyśleć o posadzce i ogrzewaniu. Podłogę najwygodniej będzie wykończyć płytkami ceramicznymi. Są trwałe i wygodne do utrzymania w czystości, co jest szczególnie ważne tam, gdzie będą hodowane rośliny. Przez chłodniejszą połowę roku oranżeria powinna być ogrzewana. Trzeba więc zamontować grzejniki pod jej oknami lub zdecydować się na ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne.

Modne stają obecnie klimatyzacje, które w zimie nagrzewają ciepłym powietrzem ogród a w lecie schładzają.